english

Blog

Blog to miejsce, w którym będziemy umieszczać krótkie komentarze do wydarzeń ze świata prawa. Chcemy, aby forma tych tekstów była mniej zobowiązująca i mamy nadzieję, że dzięki temu przyjemniejsza w odbiorze. Prawo bywa fascynujące i chcielibyśmy nim zainteresować również osoby, które zawodowo się nim nie zajmują.

Dobrej lektury.

Wzór umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

opublikowano: 01/02/2018, autor: Iwona Osiak, kategoria: spółki

W poprzednim artykule omówiliśmy obowiązkowe i fakultatywne elementy jednej z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dziś zamieszczamy przykładowy wzór takiej umowy. Zapraszamy do lektury.

Czytaj całość »

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – omówienie

opublikowano: 12/01/2018, autor: Iwona Osiak, kategoria: spółki

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Pierwszym krokiem do wykonywania działalności w takiej formie jest zawarcie umowy spółki z o.o. Poniżej zamieszczamy krótki przewodnik po obowiązkowych i fakultatywnych elementach takiej umowy, który mamy nadzieję pomoże stworzyć umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością najlepiej odpowiadającą Państwa potrzebom. Zapraszamy do lektury.

Czytaj całość »

Jak dokonać konwersji pożyczki na kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

opublikowano: 11/01/2018, autor: Iwona Osiak, kategoria: spółki

W praktyce funkcjonowania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością niejednokrotnie zdarza się tak, że jej wspólnicy udzielają własnej spółce pożyczek pieniężnych. Pożyczki są udzielane przez wspólników w sytuacji, gdy spółce z o.o. brakuje pieniędzy (np. na bieżącą działalność lub inwestycje). W sytuacji, gdy po określonym czasie od udzielenia pożyczki okazałoby się, że spółka albo nie dysponuje pieniędzmi na jej zwrot (wspólnikowi), albo nie jest to biznesowo sensowne rozwiązanie, wówczas warto przeprowadzić tzw. konwersję pożyczki na kapitał zakładowy spółki z o.o. Zapraszamy do lektury artykułu.

Czytaj całość »

Jak wypełnić formularz KRS-W3?

opublikowano: 25/04/2017, autor: Beata Zyśk, kategoria: spółki

Jednym z elementów zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest złożenie wniosku do KRS o rejestrację spółki. W tym celu należy wypełnić formularz KRS-W3. Jeśli są Państwo zainteresowani jak to prawidłowo zrobić, zapraszamy do lektury artykułu.

Czytaj całość »

Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

opublikowano: 16/03/2017, autor: Beata Zyśk, kategoria: spółki

Aby ułatwić Państwu proces założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w tradycyjny sposób, przygotowaliśmy przewodnik do pobrania, w którym wyszczególnione zostały wszystkie potrzebne do tego celu dokumenty. Cała procedura nie jest trudna. Zapraszamy do lektury oraz do kontaktu w razie pytań.

Czytaj całość »

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę komandytową

opublikowano: 29/08/2016, autor: Iwona Osiak, kategoria: spółki

Przekształcanie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę komandytową, jak się nam wydaje, jest najczęściej przeprowadzanym rodzajem przekształcenia. Przy tym, bezpośrednia zmiana formy prowadzonej działalności z jednoosobowej działalności gospodarczej (rejestrowanej w CEIDG) w spółkę komandytową nie jest jeszcze możliwa („jeszcze” bo wiemy, że planowane są zmiany w tym zakresie). Procedura ta dokonywana jest zatem pośrednio, w dwóch etapach. W pierwszej kolejności dokonuje się przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a dopiero po zakończeniu tych czynności, powstały podmiot (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) przekształca się w spółkę komandytową. Zapraszamy do lektury.

Czytaj całość »

Odpowiedzialność członków zarządu fundacji

opublikowano: 16/12/2015, autor: Iwona Osiak, kategoria: spółki

Pracujemy z kilkoma fundacjami. Często słyszymy pytanie, o zakres odpowiedzialności członków zarządu fundacji, w szczególności, czy odpowiadają za zobowiązania (długi) fundacji. Poniżej nasza odpowiedź na to pytanie, bo zakładamy, że liczba zainteresowanych osób może okazać się większa.

Czytaj całość »

Likwidacja spółki z o.o.

opublikowano: 12/11/2015, autor: Iwona Osiak, kategoria: spółki

Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którzy chcą zakończyć działalność spółki muszą przeprowadzić jej likwidację. Procedura likwidacji z punktu widzenia prawno-księgowego nie jest nadmiernie skomplikowaną czynnością, jej trudność może jednak wynikać z długotrwałości całego procesu. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, postaramy się w przejrzysty sposób opisać jej przebieg.

Czytaj całość »

Podwyższenie kapitału zakładowego za wkłady w walucie obcej

opublikowano: 18/07/2013, autor: Iwona Osiak, kategoria: spółki

Jakiś czas temu klient będący wspólnikiem w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zwrócił się do mnie z pytaniem czy spółka może dokonać podwyższenia kapitału w euro.

Polskie prawo nie przewiduje możliwości określenia wartości kapitału zakładowego spółki z ograniczą odpowiedzialnością w euro, więc podwyższenie kapitału w euro jest również niemożliwe. Nie ma jednak przeszkód, żeby wkłady na podwyższony kapitał zakładowy (określony w złotówkach) były wnoszone w euro lub jakiejkolwiek innej obcej walucie.

Czytaj całość »

Wzór protokołu zwyczajnego zgromadzenia wspólników

opublikowano: 13/05/2013, autor: Iwona Osiak, kategoria: spółki

Prawdopodobnie zdecydowana większość spółek zarejestrowanych w Polsce wybrała sobie rok obrotowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym (lub nie wybrała w ogóle i taki rok ma automatycznie). Piszę prawdopodobnie ponieważ nigdy nie prowadziłam żadnych badań w tym zakresie i wynika to wyłącznie z mojego doświadczenia (oraz narzekania referendarzy sądowych na konieczność intensywnej pracy w lipcu). Prawdopodobnie więc w najbliższym czasie w rożnych spółką będą obywać się zgromadzenia wspólników, których przedmiotem będzie zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Postanowiłam więc podzielić się moim wzorem protokołu zwyczajnego zgromadzenia wspólników w spółce z o.o.

Czytaj całość »

Potrzebujesz pomocy prawnej?